Jaka jest rola psychoterapeuty?
Psychoterapeuta to towarzysz podróży do głębi siebie. Jego rolą jest stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i zaufania, w która pozwoli na dokonanie się długotrwałych i głębokich zmian w myśleniu, działaniu i emocjach klienta. Dzięki odpowiednio prowadzonej rozmowie, technikom psychoterapeutycznym i ćwiczeniom, terapeuta kieruje procesem stawania się silniejszą i szczęśliwszą osobą.
Oprócz empatii i zdolności budowania dobrych relacji, psychoterapeuta musi posiadać profesjonalną wiedzę na temat działania psychiki ludzkiej, zaburzeń takiego działania i praktycznych narzędzi terapeutycznych. W połączeniu z atmosferą zaufania, taka profesjonalna wiedza pozwoli kierować proces w odpowiednią stronę i osiągać cele, które zostały ustalone na początku w kontrakcie terapeutycznym.
Psychoterapeuta powinien więc zadbać w pierwszej kolejności o zbudowanie dobrej relacji z klientem. Na tyle bezpiecznej, żeby ten mógł bez obaw opowiadać o swoim życiu i problemów i kontaktować się nawet z najtrudniejszymi emocjami.
Rozumiejąc w taki sposób proces psychoterapii i rolę psychoterapeuty, możemy również zrozumieć, że jego zadaniem ani odpowiedzialnością nie jest dokonywanie za klienta życiowych wyborów, ani podejmowanie decyzji. Widząc jednak problemy w nowym świetle, pogłębiając wiedzę na temat samych siebie, będziemy dokonywać wyborów lepszych i mniej bolesnych dla siebie, dla relacji z bliskimi.