Jak wygląda i ile trwa proces psychoterapii?
Czas trwania i przebieg psychoterapii zależy od przyjętego podejścia psychoterapeutycznego, a także rodzaju problemu, z którym zgłasza się klient. Dość często bezpośrednim powodem do zgłoszenia się na terapię jest przeżywany aktualnie kryzys osobisty w pracy lub w bliskich relacjach. Ten trudny czas okazuje się zazwyczaj powodem do rozpoczęcia dłuższego procesu głębszej zmiany wewnętrznej, który pozwala dotrzeć do przyczyn nieradzenia sobie z trudnościami i wypracować nowe ścieżki w takich sytuacjach.
Jeśli klient potrzebuje wsparcia w przezwyciężeniu kryzysu i nie chce korzystać z pracy pogłębionej, kontakt z terapeutą zamknie się w kilku – kilkunastu spotkaniach. W przypadku procesu głębokiej psychoterapii, w zależności od nurtu będzie to pół roku do kilku lat. Ważne jest jednak, aby już na początku procesu, po kilku spotkaniach, podczas których terapeuta będzie mógł zrozumieć potrzeby i problemy klienta, powstał kontrakt terapeutyczny. To rodzaj umowy, w której określamy cele procesu i przybliżony czas jego trwania.
W nurcie integracyjnym, który łączy w sobie najlepsze praktyki wypracowane przez kilka podejść psychoterapeutycznych, optymalny czas spotkań to około 2 lat. Bardzo ważna dla procesu jest regularność tych spotkań, czyli cotygodniowe 50- minutowe sesje. Oczywiście w przypadku zdarzeń losowych, choroby czy urlopu terapeuta podchodzi elastycznie do zmiany grafika spotkań. Ważne jest jednak obustronna regularność i punktualność, ponieważ każde spotkanie wymaga przygotowania i pracy, zarówno ze strony klienta, jak i psychoterapeuty. W procesie tym przez tydzień klient samodzielnie mierzy się „w praktyce” z danym tematem czy problemem, obserwuje swoje reakcje i ćwiczy nowe sposoby reagowania, a na kolejnej sesji, przy wsparciu terapeuty, stara się zrozumieć te wydarzenia i postawić kolejny krok do przodu. Istotne jest, aby proces przebiegał w tygodniowym cyklu przez ustalony czas, bo wtedy najbardziej efektywnie może wpływać na wewnętrzną zmianę. Taki tryb pozwala na obserwację siebie w codziennych sytuacjach i wykorzystywanie ich jako punktu wyjścia do pracy pogłębionej.
Efektem skutecznej psychoterapii jest trwała zmiana wewnętrzna w myśleniu, emocjach i zachowaniu. Zdarza się jednak bardzo często, że w przypadku kolejnych kryzysów życiowych, wracamy na stare utarte ścieżki i znów potrzebujemy wsparcia terapeuty. Ponieważ życie przynosi nam różne sytuacje, a proces zmiany i rozwoju trwa nawet po zakończonej terapii, w trakcie życia mogą pojawić się nowe, inne niż wcześniej potrzeby terapeutyczne. Wtedy również pomocny okaże się powrót na terapię – najczęściej już w krótszym wymiarze.